نوشته: چهارشنبه 23 دی 1394 ساعت: 9:14 نویسنده: مدير سايت
به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشورپیش بینی صادرات نخستین محموله های لبنی و گوشت مرغ ایران به روسیه تا پایان امسال
پیش بینی صادرات نخستین محموله های لبنی و گوشت مرغ ایران به روسیه تا پایان امسال

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: موافقت نهایی طرف روسی برای صادرات فراورده های لبنی و گوشت مرغ تا اواسط بهمن ماه تعیین تکلیف می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،مهدی خلج روز سه شنبه در حاشیه نشست مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، اتاق بازرگان، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و صادرکنندگان به روسیه در پاسخ به ایرنا افزود: از ابتدا تا انتهای شروع صادرات به کشورهای روسیه واوراسیا کارهای زیادی انجام شده و اثرات آن مشهود است و هیچ ممنوعیتی برای صادرات، به طور مشخص میگو نداریم.
وی اظهارداشت: در بحث فعالان اقتصادی و دستگاه های اقتصادی باید به تجار کمک کنند تا صادرات رونق پیدا کند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: هم اکنون 100 شرکت فرآورده های شیلاتی با نظارت سازمان دامپزشکی کد EC (ای سی) دریافت کرده اند و در سایت اتحادیه اروپا معرفی شده اند که می توانند فراورده هایی از قبیل میگو، ماهیان دریایی و خاویار را به کشورهای اتحادیه اروپا صادر کنند.
خلج گفت: اما درحال حاضر تنها 19 شرکت صادرکننده محصولات شیلاتی، دو کشتارگاه صنعتی طیور و چهار کارخانه فرآورده های لبنی به روسیه معرفی شده است اما مقام های روسی منتظرند صادرات شروع شود تا اسامی دیگر شرکت های صادرکننده نیز اعلام شود.
وی افزود: هر شرکت جدیدی می تواند متقاضی صادرات به روسیه باشد و ما هیچ محدودیتی نداریم؛ به ویژه برای شرکت های دارای کد EC (کد استاندارد بین المللی) هستند اما اکنون متقاضی نداریم.
وی، یکی از مشکلات صادرکنندگان محصولات شیلاتی را نداشتن مرکز فراوری دانست و افزود: طبق نظر روسیه، صادرکنندگان ایرانی شرایط بهداشتی فراوری محصولات شیلاتی را دارند اما باید بتوانند طبق شرایط بهداشتی تعیین شده صادرات خود را انجام دهند که این امر قابل تحقق است و انتظار می رود برای کسانی که کار حرفه ای تجاری انجام داده اند از این مراکز فراوری تولیدات شیلاتی بهره مند شوند و صادرات به روسیه را انجام دهند.
خلج گفت: بنابراین برای رفع مشکل صادرکنندگان برای نداشتن مرکز فراوری شیلاتی در نظرداریم با مقام های ذی صلاح روسی مکاتباتی داشته باشیم تا این مشکل رفع شود؛ به طور قطع وزارت جهاد کشاورزی و سازمان توسعه تجارت پیگیر این موضوع خواهند بود.
وی درباره فراورده های لبنی نیز گفت: سه هفته گذشته مرجع ذیصلاح روسی که همتای رئیس سازمان دامپزشکی کشورمان بود، به ایران آمد و موافقتنامه خوبی را در حضور «شارلف» معاون نخست وزیر روسیه و محمود واعظی رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، منعقد کردیم. به گفته وی، قرار است تا اوایل بهمن ماه جاری (20 ژانویه) مقام های ذیصلاح روسی برای شروع صادرات فرآورده های لبنی نظر نهایی خود را به دامپزشکی ایران اعلام کنند.
وی اظهارداشت: براساس این موافقتنامه، سازمان دامپزشکی ایران تعهد دارد الزامات بهداشتی مورد نظر کشور روسیه را رعایت کند بنابراین پس از اعلام موافقت اولیه صادرات فرآورده های لبنی، شماری از واحدهای گاوداری که تولید شیرخامشان مطابق با معیارهای بهداشتی است همراه با تعدادی از کارخانه های فراورده ها لبنی دارای کد IR (کد مخصوص صادرات) تولید و صادرات خواهند داشت.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره گوشت مرغ، تخم مرغ و فروآورده های طیور نیز گفت: قرار است تا نیمه بهمن ماه امسال درباره صادرات این محصولات نیز اظهارنظر نهایی به سازمان دامپزشکی کشور اعلام شود؛ پیگیریم در حد وظیفه الزامات بهداشتی طرفین روسی محقق شود.
وی گفت: انتظار می رود تا پایان امسال نخستین محموله های لبنی و گوشت مرغ و فرآورده های آن به روسیه صادر شود.
منع بهداشتی برای صادرات تخم مرغ و گوشت مرغ نداریم خلج درباره توقف صادرات تخم مرغ و گوشت مرغ به عراق و افغانستان نیز گفت: در حال حاضر هیچ منع بهداشتی برای صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ به عراق و افغانستان نداریم مگر اینکه صادرات این محصولات به دلیل تنظیم بازار داخلی و بالا بودن حجم صادرات متوقف شده باشد.
وی اضافه کرد: هم اکنون گوشت مرغ، تخم مرغ و دام زنده به کشورهای عراق و افغنستان صادر می شود و مشکلی در این خصوص نداریم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی

  • کلیدواژه ها: پیش بینی صادرات نخستین محموله های لبنی و گوشت مرغ ایران به روسیه تا پایان امسال
  • طبقه: اخبار بازدید: 9323

    آگهی های متنی